Nagroda dla psa

Ułożenie psa nie jest łatwą rzeczą. Najlepiej zacząć kształtować jego charakter, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Wtedy najłatwiej przyjdzie mu wpojenie sobie obowiązujących zasad i zakazów. Także drobne sztuczki, których pragniemy nauczyć naszego czworonoga, najlepiej ćwiczyć, gdy jest jeszcze młody. Nasze powodzenie w wychowaniu psa zależne jest od wielu czynników- ogromną rolę odgrywają konsekwencja i systematyczność, ale także indywidualny charakter naszego czworonoga. Jedną z podstawowych metod oduczenia psa złych nawyków oraz przyswojenia mu pożądanych przez nas zachowań jest system kar i nagród.
Te pierwsze nie powinny być oczywiście zbyt surowe. Niedopuszczalne jest bicie psa czy nadmierne podnoszenie głosu, gdyż może to wywołać w zwierzęciu strach i frustracje, które potem przerodzą się w agresję. Skarcenie zwykle powinno wystarczyć. Dużo większe pole do popisu mamy w kwestii stosowanych przez nas nagród. Niekiedy, zwłaszcza w późniejszej fazie, gdy wykonywanie naszych poleceń nie sprawia psu dużego problemu, wystarczy słowna pochwała, chwila zabawy lub pogłaskanie naszego pupila. Jednak Sztuczna skóra dobrą metodą jest także dawanie psu smakołyków. Dla zwierzęcia łańcuch przyczynowo- skutkowy jest wtedy bardzo prosty: za wykonanie konkretnej czynności otrzymuje ulubioną nagrodę. To jedna z najskuteczniejszych metod, a przy tym najłatwiejsza do przyswojenia przez naszego czworonoga.
Decydując się na wybór smakowitych nagród powinniśmy zwrócić uwagę na ich skład. Nie chcemy przecież, by dawana przez nas przekąska szkodziła naszym czworonożnym podopiecznym. Sytuację idealną osiągniemy, znajdując przysmaki uwielbiane przez nasze psy, a przy tym także zdrowe, wzbogacające ich dietę w niezbędne składniki oraz pomagające zachować zdrowe, mocne zęby. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy na pierwszym miejscu w składzie znajduje się mięso, a także na to, czy przysmak zawiera witaminy i minerały.
Niedopuszczalne jest wybieranie produktów mających w składzie sztuczne barwniki albo zbędną chemię. Dobrze też, by były twarde. Wytrenuje to odpowiednio zęby psa, uodporni je na próchnicę i pomoże pozbyć się kamienia nazębnego.

Zobacz stronę autora: domy-balik